Książka wino Jancis Robinson Jak zostać znawcą wina w 24h

Najlepsza książka dla początkujących o winie?

Kilka miesięcy temu na polskim rynku ukazała się najnowsza książka Jancis Robinson „Jak zostać znawcą wina w 24h”. Niezrażony dość optymistycznym tytułem postanowiłem przekonać się co ciekawego wyszło spod pióra najbardziej wpływowego i szanowanego krytyka winiarskiego świata. Po lekturze naszła mnie myśl czy nie mamy tutaj do czynienia z najlepszą książką dla winnych nowicjuszy?

Przystępna treść

Autorka słynie z lekkiego stylu i takiego właśnie doświadczymy w tej książce. Chociaż pasowałoby tutaj lepiej słowo „książeczka”, jako że ma ona zaledwie 134 strony. Pochłonęła mnie na tyle, że połknąłem ją w dwóch sesjach. Aczkolwiek nie wykonywałem pomocnych ćwiczeń jakie są sugerowane na koniec każdego działu i mają na celu pomóc w utrwalaniu wiedzy (np. degustacja win z tego samego szczepu, ale odmiennych klimatów).

To co ważne, Jancis nie wynosi wina na piedestał, traktuje je przyziemnie. Zaznacza, że według niej wina o najlepsze relacji jakości do ceny znajdują się w granicach 9 a 25 euro (50-120 zł), a samo wino to po prostu sfermentowany sok z winogron. Więc zamiast przywiązywać się do metki, woli skupić się na ludziach i historiach jakie opowiadają butelki.

Język jaki stosuje nie jest naszpikowany fachowym słownictwem, a jeśli już takowe się pojawia, to jest ono wytłumaczone. Między innymi dlatego książkę, która jest w zasadzie podręcznikiem, czyta się jak dobrą nowelę.

Książka wino Jancis Robinson Jak zostać znawcą wina w 24h

Esencja wiedzy o winie

Książka zawiera podstawową wiedzę o winie. Opowiada o tym jak się je wytwarza, o odmianach i stylach oraz z czym i jak je łączyć. Dlatego jest świetna dla osób zaczynających przygodę z winem, gdyż rozwiewa mity i kładzie podwaliny pod dalszą naukę.

Zaprawieni w boju winomani również mogą czerpać korzyści z tej książki. Jest ona doskonałym powtórzeniem po kursach i opasłych podręcznikach, a ćwiczenia w niej zawarte pozwolą lepiej zrozumieć winne niuanse.

Nawet osoby, które nie są fascynatami wina dostrzegą walory najnowszego dzieła Jancis Robinson. Podstawowa wiedza sięgająca dalej niż „białe czy czerwone” pomoże przy wyborze wina na prezent lub rodzinny obiad.

Doskonały początek winnej przygody

Ta książka jest znakomitym punktem startu na trasie niekończącego się maratonu wiedzy o winie. W unikatowy sposób łączy prostą formę z solidną dawką rzetelnych informacji. I nawet jeśli brzmi to jak laurka, uwierzcie mi ciężko jest znaleźć minusy tej książki poza jej tytułem i… tym jak szybko się kończy.

Książka wino Jancis Robinson Jak zostać znawcą wina w 24h

Jancis Robinson, „Jak zostać znawcą wina w 24h”, przekład Michał Bardel, Czas Wina, Kraków 2016, s. 134

Książkę możecie nabyć np. tutaj: http://bit.ly/jancis24h

Książkę kupiłem i zrecenzowałem na mój koszt, a wpis powstał bez współpracy z wydawcą.